skip to Main Content
1-800-987-654 admin@totalwptheme.com
Mobil ödemeler Neden önemli?

Mobil ödemeler neden önemli?

Yeni kurulan girişimlerden yüz milyarlarca dolar değerindeki dev şirketlere kadar herkesin gözü mobil ödemelerde söz sahibi olmak. Mobil ödemeleri bu kadar önemli kılan ne olabilir?


Steve Jobs’un 2007 yılında iPhone ile araladığı bir kapı sayesinde aradan geçen dokuz yılda devasa ve yeni bir ekonomi ortaya çıktı. comScore’un 2016 verilerine göre tüketicilerin dijital platformlarda geçirdiği zamanın yüzde 56’sı mobil cihazlarda harcanıyor. Forrester Research’ün 2015 verilerine göreyse mobil cihazlarda harcanan zamanın yüzde 78’i uygulamalarda geri kalan yüzde 22’si ise tarayıcı üzerinden webde gezinmek için harcanıyor. Domo’dan gelen bir diğer istatistik bize Apple AppStore’dan her 60 saniyede 52 bin uygulama indirildiğini ve IPSOS’un 2015 verileri her bir akıllı telefonda ortalama 36 uygulama kurulu olduğunu söylüyor. Paykasa ile online ödemelerde son derece güvendesiniz.Toplam pazarda yüzde 70,8 paya sahip Android işletim sistemi 1,4 milyar aktif kullanıcıya sahip. Rakamlar aradan geçen zamanla birlikte daha çok sunum ve makalede, giderek artan değerler ile, karşımıza çıkıyor. Okuyucuyu hayrete düşüren ve kimi zaman heyecanlandırıp girişim amaçlı harekete geçiren bu veriler tam bu noktada bu büyük oyunun parçası olmak isteyen herkesin bilgisi veya parası ile içinde olmak istediği, 10 yıl önce hayatımızda olmayan bir ekosistemi ortaya çıkartıyor.

Mobil ödeme yükseliyor
Özellikle son üç yıldır mobil cihazlar üzerinden ödeme almakla alakalı irili ufaklı pek çok sistem ile karşılaşıyoruz. Önce Apple’ın Eylül 2014 tarihinde duyurusunu yaparak sırayla çeşitli ülkelerde hayata geçirdiği kendi ödeme sistemi Apple Pay. Ardından 2015 yılının Ağustos ayında Samsung’un kendi ödeme sistemi Samsung Pay’in gelmesi. Ve yine 2015 yılında Google’ın kendi ödeme sistemi Android Pay’i tanıtması… Şu anda pazarın en büyük üç oyuncusu konumundaki bu teknoloji devlerinin yanı sıra irili ufaklı yüzlerce girişim mobil ödemeler alanında farklı çözümler ile sahaya çıkıyor. Paykasa kart ile her yerde güvenli ödeme sağlıyabilirsiniz.

Madalyonun diğer yüzünde ise mobil ekosistemin cazibesini görüp orada olmak isteyen perakende devleri, e-ticaret siteleri, bankalar, GSM operatörleri yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde TechCruch’da kaleme aldığı makalesiyle John Mannes bu konuda dikkatimizi farklı bir noktaya çekiyor; “Herkes paranın değil, gücün peşinde” diyor. Mannes mobil ödeme sektörüne hakim olan teknoloji devlerinin diğer oyuncuları endişelendirdiğinin altını çiziyor. Peki, bunun esas nedeni ne?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top