skip to Main Content
1-800-987-654 admin@totalwptheme.com
Paykasa Sanal Kart Kullanmak Güvenli Mi?

Paykasa Sanal Kart Kullanmak Güvenli Mi?

Paykasa sanal kartları gerçek fiziksel kredi/banka kartlarının dijital versiyonlarıdır. Kredi kartı sahtekarlığını ve kimlik hırsızlığını önlemek için çevrimiçi alışveriş yaparken gerçek kart bilgilerinizi paylaşmak yerine bunları kullanabilirsiniz.

Paykasa Kart Nedir?
Paykasa kart ön ödemeli bir sanal karttır. Gerçek kartınızın tek kullanımlık temsilcisi gibi çalışır. Sanal kartınıza bir şey olursa onu silebilir ve yeni bir tane alabilirsiniz. Paykasa kartla işlem yapmanın iki temel amacı vardır: güvenlik ve kolaylık. Gerçek kredi kartı bilgilerinizi internet ortamına yüklemektense, aynı işlemi sanal kart numaranızla işlem yapabilirsiniz. Paykasa kart kullanıyorsanız, hileli işlem yapan hırsızlar konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Çünkü kartınız sadece bir kullanımlıktır. Alışveriş sonucu içindeki para bittiğinde sistem tarafından imha edilir. İkinci kez kullanılamaz. Paykasa kartın kaybolma çalınma ihtimali olmadığı gibi, doğal olarak kart bilgilerinizi çalıntı olarak bildirmeniz yeni bir kart gönderilmesini istemeniz gerekmez.

Paykasa Kartları İçin Bilmeniz Gerekenler
Kart bilgilerinizin korunmasına yardımcı olur.
Bir bilgisayar korsanı kart bilgileriniziçaldığında, gerçek hesabınız hakkında hiçbir bilgi edinemez. Genel anlamda kart güvenliğiniz iyileşir.
Sadece çevrimiçi alışveriş yapmak için kullanılır. Gerçek alışverişlerde ya da mağazalarda kullanılmaz.
Kart ayrıntıları farklıdır. Paykasa kartınızın kendine özgü16 haneli bir pin şifresi vardır. Hiçbir şekilde tahmin edilemez ve hack’lenmesi çok zordur. Sanal kartınız tek kullanımla sınırlı olması özel bir güvenlik sağlar.
Paykasa kartınız tek bir satıcıyla yapılan işlemlerle sınırı olabilir.
Harcamalarınızın sınırı belli olur.Oluşturduğunuz her paykasa kart için bireysel harcama limitlerinizi sık sık değiştirebilirsiniz.
Alışverişleriniz normalde sanal olarak etiketlense de gerçek hesabınızda görünür.
Paykasa kartlar ile gerçek kartları karşılaştırdığınızda ekstra güvenlik önlemleri olduğunu fark etmekle kalmazsınız. Onlar zaten sahip olduğunuz dolandırıcılık korumalarının üzerinde ekstra bir katmandır.
Hırsızlar gerçek kredi kartı bilgileriniz yerine sadece tek kullanımlık kart bilgilerinizi elde edebilirler.
Gerçek kart numaralarınızı kullanmak şüpheli ve güvensiz olduğu için,şüphelendiğiniz bir web sitesinden alıveriş ediyorsanız paykasa kart kullanmak akıllıca bir harekettir.
Paykasa kartı almanız onaylandıktan sonra hemen kullanabileceğiniz anlık bir karta sahipolursunuz.
Yalnızca büyük ve popülersitelerden alışveriş ediyorsanız, kendinizi dolandırıcılığa karşı güvende hissedebilirsiniz. Ancak yine de veri ihlalleri önemli bir tehdit olma özelliğini korur.

Ucuz veya dolandırıcı görünümlü web sitelerine sahip olabilecek daha küçük şirketler söz konusuise özel verilerinizin güvenliği konusunda daha şüpheci davranmanız çok normaldir

Güvenlik açısından ya da başka sebeplerle paykasa kart kullanmak isteyebileceğiniz durumlar şunlardır:

Online alışveriş:Tüm çevrimiçi alışverişleriniz için tek kullanımlık kartları kullanmak hem güvenliğiniz sağlar, hem de işlemlerinize kolaylık verir

Abonelik hizmetleri:Sadece 6 ay için Netflix’e abone olmak istediğinizi varsayalım. O zamana kadar sürecek abonelik için paykasa kartla ödemeyaparsanız Netflix bu tarihten sonrasizi ücretlendiremez.

Kolaylık: Çevrimiçi aboneler için sanal numaralar kullanıyorsanız ve gerçek kartınızı kaybederseniz yeni bir gerçek kart numarası aldığınızda, tüm ödeme bilgilerinizin sıfırlanması gerekmez.

Potansiyel olarak riskli websiteleri:Sadece yeni işletmelerle birlikte ortaya çıkan web sitelerindealışverişyapmak için paykasa kart kullanmak en güvenli yoldur.

Veriihlalleri konusunda endişeleniyorsanız: Veriihlalleri çok yaygındır. Fakat hackerler sanal kart numaranızı çalsa bile, yeni bir sanal kart yaratırken içiniz rahat olur.

Kimlik hırsızlığı ya da kredi kartı sahtekarlığı kurbanı oldunuz:Kimlik hırsızlığı veya kredi kartı sahtekarlığı gibi olaylar yaşadınızsa bir daha yaşanmasını önlemek için ek tedbirler alabilirsiniz.

Çocuklarınıza harcama limiti koyabilirsiniz: Çocuklarınıza gerçek kredi kartınızı teslim etmek yerine harcama limiti sınırlı, sanal bir paykasa kartı vererek kontrolü sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top